2005 New Year Honours

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

United Kingdom[edit]

Knights Bachelor[edit]

Diplomatic Service and Overseas List

Order of the Bath[edit]

Knights Grand Cross of the Order of the Bath (G.C.B.)[edit]

Military Division
Army

Knights Commander of the Order of the Bath (K.C.B.)[edit]

Military Division
Army
Royal Air Force
Civil Division

Companions of the Order of the Bath (C.B.)[edit]

Military Division
Royal Navy
Army
Royal Air Force
Civil Division

Order of St Michael and St George[edit]

Knights Commander of the Order of St Michael and St George (K.C.M.G.)[edit]

Diplomatic Division

Companions of the Order of St Michael and St George (C.M.G.)[edit]

Civil Division
Diplomatic Division

Royal Victorian Order[edit]

Commanders of the Royal Victorian Order (C.V.O.)[edit]

Lieutenants of the Royal Victorian Order (L.V.O.)[edit]

Members of the Royal Victorian Order (M.V.O.)[edit]

New Zealand[edit]

O.N.Z.[edit]

The Right Honourable Jonathan Lucas Hunt M.P. Waitakere City Speaker of the House of Representatives For services to Parliament

D.C.N.Z.M.[edit]

Professor Donald Ward Beaven C.B.E. Christchurch For services to persons with diabetes
The Right Honourable Peter Blanchard Auckland For services to the Judiciary
Dr Mary Josephine (Joy) Drayton C.N.Z.M., M.B.E. Tauranga For services to education and local body affairs
Dr Alan Russell Frampton Auckland For services to agriculture
Mr Tumu Te Heuheu Taupo For services to conservation

C.N.Z.M.[edit]

Mr Arthur Wynyard Beasley O.B.E., E.D. Wellington For services to orthopaedics and the community
Professor Dick Bellamy Auckland For services to science and education
Mrs Margaret Anne Bendall Auckland For services to education
Mrs Gwendoline Joyce Bull J.P. Papakura For services to local government
Professor Wystan Tremayne Le Cren Curnow Auckland For services to art and literature
Mr James Kempster Guthrie Dunedin For services to environmental law, conservation and the community
Dr Bryan Foss Leach Picton For services to archaeology
Mr Christopher Robert Mace Auckland For services to the Antarctic and the community
Mrs Alexia Helen Pickering Q.S.O., J.P. Wellington For services to persons with disabilities
Mr Michael Charles Wintringham Waikanae For public services as State Services Commissioner

O.N.Z.M.[edit]

Mr Billy Apple Auckland For services to art
Mr Alistair Te Ariki Campbell Wellington For services to literature
Mr Hamish Carter Auckland For services to sport especially as a triathlete
Mr Philip Maurice Carter J.P. Christchurch For services to business
Mr Vernon Raymond Clark Canterbury For services to agriculture and the community
Professor Kathryn Elizabeth Crosier Auckland For services to medicine
Miss Caroline Frances Evers-Swindell Cambridge For services to rowing
Miss Georgina Emma Buchanan Evers-Swindell Cambridge For services to rowing
Professor Emeritus Leon Frank Garner North Shore City For services to optometry
Dr Arthur Henry Hackett Mount Maunganui For public services
Dr Patricia Harris Palmerston North For services to science
Associate Professor Jack Hilton Havill Hamilton For services to medicine and medical research
Mr Dennis Ashley Hills J.P. Christchurch For services to science and industry
Mr Raymond Stuart Labone Wellington For services to the design industry
Professor Diana Rosemary Lennon Auckland For services to science and health
Mr Gary Patrick Lennon Christchurch For services to education, sport and the community
Mr Murray John McNae Porirua For services to industry development
Mr Joseph Patrick Moodabe Auckland For services to the film industry and the community
Miss Margaret Alison Nielsen Wellington For services to music
Mr Robin David Marks Owen J.P. South Canterbury For services to local body and community affairs
Mr Ioannis John Psathas Wellington For services to music
Mr John Stewart Robson Palmerston North For services to local government and the building industry
Mr Thomas Trevor Ryder J.P. New Plymouth For services to education and the community
Mr Frederick Martyn Brocas Sanderson Otaki For services to literature and the theatre
Emeritus Professor Michael John Selby Hamilton For services to education
Ms Anne Rosemarie Todd-Lambie Nelson For services to women
Miss Sarah Elizabeth Ulmer Cambridge For services to cycling
Mr John Douglas Voss Tauranga For services to the kiwifruit industry
Mr Michael Heseltine Watt Pulborough, England For services to the community
Mr Walter Glenn Whittaker Tauranga For services to the dairy industry

M.N.Z.M.[edit]

Mr Raymond Henry (Sandy) Adsett J.P. Hastings For services to art
Mrs Pamela Kay Allen Auckland For services to children's literature
Mr Ronald Murray Anderson Ashburton For services to local government
Togimanu Inglis (Tony) Annandale Suva, Fiji Superintendent of New Zealand Police For services to the New Zealand Police
Mrs Barbara Arnold Palmerston North For services to the environment
Mr Allan Roy Bean Christchurch For services to spinal injuries medicine and rehabilitation
Mr Trevor Thomas Bland A.F.C. Manukau City For services to aviation
Mr Maurice Patrick Boland North Shore City For services to the community
Dr David William Brook Auckland For services to tertiary education
Mr Richard Harold Cathie Wellington For services to the arts
Mrs Helen Margaret Clarke Auckland For services to hockey
Mrs Esther Tumama Cowley-Malcolm Auckland For services to Pacific Island families
Margaret Currie Ulanbaatar, Mongolia For services to welfare work in Mongolian prisons
Mr Paul Hugh Dibble Palmerston North For services to the arts
Mr Bevan Docherty Auckland For services to sport, especially as a triathlete
Mrs Iris Marie Donoghue Auckland For services to the environment
Mrs Avril Enslow Christchurch For services to gymnastics
Mr Ben Fouhy Taumaranui For services to kayaking
Dr Gillian Brooker Greer Wellington For services to family planning and literature
Mr David Ian Haigh J.P. Auckland For services to the community
Mr William John Henderson Dunedin For services to cricket and the community
Mr Roger John Horrocks Auckland For services to the film and television industries
Mrs Judith Heather Howat Wellington For services to lawn bowls
Mr Rodney Edward (Nuki) Johnson Taupo For services to boxing
Mr Robert James Kerridge J.P. Auckland For services to animal welfare
Mr Chris Kirk-Burnnand Porirua City For services to the community
Mr Donald (Kee Chong) Kwok J.P. Hamilton For services to the Chinese community
Mrs Lois Edith Ellen Lawn Dunedin For services to speech therapy and the community
Ms Jennifer Kay Ludlam Christchurch For services to the theatre
Mr Peter Raymon Martin Hamilton For services to paralympic sport
Mrs Helen Wilmot Mason Central Hawke's Bay For services to pottery
Neville Bradbury Matthews Washington DC, United States of America Superintendent of New Zealand Police For services to the New Zealand Police
Dr Richard James Meech Napier For services to public health
Mr Selwyn James Metcalfe J.P. South Taranaki For services to sport and the community
Ms Elizabeth Anne (Liz) Mitchell Auckland For services to the fashion industry
Mr Brendon John Moynihan Auckland For public services
Mr Reon Edward Murtha Christchurch For services to broadcasting
Archdeacon Emeritus The Venerable Reginald John Nicholson Hamilton For services to the community
Mr Oswald John Perry Kaitaia For services to the community
Mr Maurice Henry Pulman Hamilton For services to speedway racing
Mr John Frederick Read J.P. Martinborough For services to the community
Mr Neil Holmes Reid Auckland For services to surf lifesaving
Mrs Tracey Leigh Richardson Napier For services to persons with Cystic Fibrosis
Mr Thomas Frederick Robinson J.P. Foxton For services to local government
Mr Francis Donald McKechnie Stevenson (Frankie Stevens) Upper Hutt For services to entertainment
Ms Judi Ann Strid Auckland For services to women's health
Mr David Ti Tai Lower Hutt For services to the Chinese community
Mr Eric Selwyn Tait Otorohanga For services to local government
Mrs Christina Atoa Tapu J.P. Manukau City For services to the Pacific Island community
Mrs Jean Corbin Thomas J.P. Palmerston North For services to the community
Mr Te Reowhakakotahi Charles Wall Taupo For services to rugby and the community
Mr Peter Owen Wyatt Tauranga For services to the community
Wing Commander Stephen James Goodman (N91345) Royal New Zealand Air Force
Squadron Leader Michael Glen Graham (F998481) Royal New Zealand Air Force
Squadron Leader Ian James Mower (D91014) Royal New Zealand Air Force
Major Paul Edward Napier (U47490) Royal New Zealand Armoured Corps

O.N.Z.M. Additional[edit]

Lieutenant Colonel Anthony Bryan Howie (D46394) Royal New Zealand Infantry Regiment
Group Captain Gavin John Howse (N87251) Royal New Zealand Air Force

M.N.Z.M. Additional[edit]

Lieutenant Keri Maree Anderson (H1009845) The Corps of Royal New Zealand Engineers
Major William Thomas Blaikie (V1010133) New Zealand Intelligence Corps
Acting Warrant Officer Communications Analyst Denise Jones (S1009003) Royal New Zealand Navy
Staff Sergeant Darrin James Waitere (F1964710) The Corps of Royal New Zealand Engineers
Corporal James Mark Whitworth (V52965) The Corps of Royal New Zealand Engineers (Territorial Force).
Sapper Luke James Wilson (M1009757) The Corps of Royal New Zealand Engineers
Lieutenant Commander Karl Edwin Woodhead (P26187) Royal New Zealand Navy

Q.S.O.[edit]

Mr James Grenville Geddes Gore For Community Service
Mrs Matire Glover Gisborne For Community Service
Mrs Margaret Alexandria Huinga Kaua J.P. Gisborne For Community Service
Mr William Stanley Penno South Canterbury For Community Service
Mrs Ellen Ann Ramsay Otago For Community Service
Mrs Barbara Stewart Christchurch For Community Service
Mr Peter Robert Bennett Trevignano Romano, Italy For Public Services
Mr Alistair David Betts Canterbury (Deceased. Her Majesty's approval to this appointment was signified before the date of decease.) For Public Services
Mr Gordon Joseph Blake M.N.Z.M. J.P. Tirau For Public Services
Mr Neil John Clarke O.B.E. J.P. Mount Maunganui For Public Services
Mr Alan John Dick Napier For Public Services
The Honourable Roger Neville McClay Wellington For Public Services
Mr Gerald Reginald McGhie Wellington For Public Services
Mr Gary Vernon Taylor J.P. Waitakere City For Public Services

Q.S.M.[edit]

Mrs Hanakalala Ahotaha Auckland For Community Service
Mrs Zelda Mae Bridgens North Shore City For Community Service
Mr Brian Ernest Clark New Plymouth For Community Service
Mrs Lorna Violet Clauson J.P. Auckland For Community Service
Mr Neville Thomas Creighton Auckland For Community Service
Mrs Susan Davison Auckland For Community Service
Mr Phillip James Denton Invercargill For Community Service
Mr James Ian Dunsmore Gisborne For Community Service
Mrs Onawe Joan Finlayson J.P. North Shore City For Community Service
Mrs Bethea Eve Frost Northland For Community Service
Mrs Inna Grbich Wellington For Community Service
Mr Trevor Wiremu Griffiths J.P. Timaru For Community Service
Dr Francis Neil Hayes Carterton For Community Service
Mrs Gloria Margaret Hunt Nelson For Community Service
Mrs Parehuia Whaanga Irwin Hawke's Bay For Community Service
Mr Ian Stanley Jenkins Morrinsville For Community Service
Dr Ranatunga Ariyadasa Kalupahana Lower Hutt For Community Service
Mrs Beverley Joy Kay Te Awamutu For Community Service
Mr Alan Grant Kerr New Plymouth For Community Service
Mrs Huhana Barbara Kissock Gisborne For Community Service
Mrs Valda Joy Benner Laurich Hauraki Plains For Community Service
The Reverend Alan John Leadley Hamilton For Community Service
Mr Kai-Shek Luey Auckland For Community Service
Miss Helen Maclean Wanganui For Community Service
Mrs Elizabeth Ann Malo Waitakere City For Community Service
Mr Matakite Rangi Malo Waitakere City For Community Service
Mr John Stuart (Boggy) McDowell Invercargill For Community Service
Mr Peter Miles North Canterbury For Community Service
Mr Brian John Mills Nelson For Community Service
Mr George Edwin Allanby Nikolaison Masterton For Community Service
Mr Bhukhan Lal Parbhu J.P. Wellington For Community Service
Mr John (Lindon) Rayner Dunedin For Community Service
Mrs Hilda Betty Ashton Rhodes King, Christchurch For Community Service
Mrs Thelma Joy Ruohonen Taupo For Community Service
Mr Robert James Scott Rotorua For Community Service
Mrs Joan Millicent Sherley Raumati Beach For Community Service
Mrs Adrienne Helen Spark J.P. Rangiora For Community Service
Mrs Pani Takawhenua Stirling Manukau City For Community Service
Mr Te Kepa Takataka-o-Rangi Stirling Manukau City For Community Service
Mr John William Ward Palmerston North For Community Service
Mr Bevan Peter Wealleans J.P. Reefton For Community Service
Mr Murray William Willis Great Barrier Island For Community Service
Mrs Kyung Sook Wilson North Shore City For Community Service
Mr Te Akapikirangi (Aka) Arthur Porirua City Public Services
Mr Kenneth Victor Catt Waitakere City Public Services
Mr Roy Herbert Connolly Nelson Public Services
Mrs Norma Sarah Joan Dobson Whangarei Public Services
Mr Ian Alexander Edward Rotorua Public Services
Mr Daryl Raymond Forrest Balclutha Senior Firefighter, Balclutha Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service
Mrs Beverley Rose Harris J.P. Waitakere City Public Services
Mr Herbert George Harrison Timaru Public Services
Mr Raynor Lawrence Henson Picton Senior Fighfighter, Picton Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service
Janet Mary Hope Orewa Inspector, New Zealand Police
Mr Trevor John Humphrey Wanganui Public Services
Mr Robert (Bob) Langholm Auckland Public Services
Mrs Harihari Lizzie Matenga Whangarei Public Services
Mr Pona Wiremu Matenga Whangarei Public Services
Mr William (John) McCullough Central Hawke's Bay Lately Chief Fire Officer, Waipawa Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service
Mr Alan John McEnaney Greymouth Public Services
Mrs Anita Leslie Moore J.P. Kawerau Public Services
Murray Grant Edward Morrissey Auckland Senior Sergeant, New Zealand Police
Annelise Ivy Vani Nygaard Papakura Constable, New Zealand Police
Mr Michael Joseph O'Connor Palmerston North Public Services
Mr Charles Leonard Parker J.P. Auckland Public Services
Mrs Margaret Peace Blenheim Public Services
Ms Nancye (Pamela) Reader Wellington Public Services
Mr William Hukere (Tosh) Ruwhiu North Canterbury Public Services
Leo Joseph Tooman Hamilton Inspector, New Zealand Police
Mr Robert Bruce Twaddle J.P. Napier Public Services
Mr Edward James Vallely Wanganui Public Services
Ms Margaret (Helen) Walch Otaki Public Services
Mr John Murray Ward Nelson Rural Fire Mediator, New Zealand Fire Service
Mr John Whitty Wellington Public Services
Mr William Rore Wiki Manukau City Public Services

New Zealand Gallantry Decoration[edit]

Private (now Trooper) Phillip Murray Cheater (X1003534) Royal New Zealand Infantry Regiment

New Zealand Gallantry Medal[edit]

Corporal Gerald Stewart Fenton (K55577) Royal New Zealand Infantry Regiment

New Zealand Bravery Medal[edit]

Sergeant Ngametua Tetava (C748537) Royal New Zealand Infantry Regiment

References[edit]