List of Swedish Olympic medalists

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The following is a list of Swedish athletes who have won medals at the Olympic Games.[1]

Summer Olympics[edit]

Medal Name Games Sport Event
 Bronze Ernst Fast 1900 Paris Athletics Men's marathon
 Gold Frithiof Mårtensson 1908 London Wrestling (Greco-Roman) Men's middleweight
 Gold Swedish men's team 1908 London Gymnastics Men's team
 Gold Hjalmar Johansson 1908 London Diving Men's 10 m platform
 Gold Ulrich Salchow 1908 London Figure skating Men's singles
 Gold Oscar Swahn 1908 London Shooting Men's single-shot running deer
 Gold Arvid Knöppel
Ernst Rosell
Alfred Swahn
Oscar Swahn
1908 London Shooting Men's team single-shot running deer
 Gold Eric Lemming 1908 London Athletics Men's javelin throw
 Gold Eric Lemming 1908 London Athletics Men's freestyle javelin
 Silver Mauritz Andersson 1908 London Wrestling (Greco-Roman) Men's middleweight
 Silver Karl Malmström 1908 London Diving Men's 10 m platform
 Silver Richard Johansson 1908 London Figure skating Men's singles
 Silver Carl Hellström
Edmund Thormählen
Erik Wallerius
Eric Sandberg
Harald Wallin
1908 London Sailing Men's 8 metre class
 Silver Per-Olof Arvidsson
Janne Gustafsson
Axel Jansson
Gustaf Adolf Jonsson
Claës Rundberg
Gustav-Adolf Sjöberg
1908 London Shooting Men's team free rifle
 Silver Eric Carlberg
Vilhelm Carlberg
Johan Hübner von Holst
Franz-Albert Schartau
1908 London Shooting Men's team small-bore rifle
 Bronze Robert Andersson
Erik Bergvall
Pontus Hanson
Harald Julin
Torsten Kumfeldt
Axel Runström
Gunnar Wennerström
1908 London Water polo Men's competition
 Bronze Märtha Adlerstråhle 1908 London Tennis Women's indoor singles
 Bronze Wollmar Boström
Gunnar Setterwall
1908 London Tennis Men's indoor doubles
 Bronze Harald Julin 1908 London Swimming Men's 100 m freestyle
 Bronze Pontus Hanson 1908 London Swimming Men's 200 m breaststroke
 Bronze Arvid Spångberg 1908 London Diving Men's 10 m platform
 Bronze Per Thorén 1908 London Figure skating Men's singles
 Bronze Oscar Swahn 1908 London Shooting Men's double-shot running deer
 Bronze Otto Nilsson 1908 London Athletics Men's freestyle javelin
 Bronze Bruno Söderström 1908 London Athletics Men's pole vault
 Bronze John Svanberg 1908 London Athletics Men's 5 miles
 Gold Hjalmar Andersson
John Eke
Josef Ternström
1912 Stockholm Athletics Men's team cross-country
 Gold Hugo Wieslander 1912 Stockholm Athletics Men's decathlon
 Gold Eric Lemming 1912 Stockholm Athletics Men's javelin
 Gold Gustaf Lindblom 1912 Stockholm Athletics Men's triple jump
 Gold Erik Friborg
Ragnar Malm
Axel Persson
Algot Lönn
1912 Stockholm Cycling Men's team time trial
 Gold Erik Adlerz 1912 Stockholm Diving Men's 10m Platform
 Gold Greta Johansson 1912 Stockholm Diving Women's 10 m Platform
 Gold Erik Adlerz 1912 Stockholm Diving Men's plain high diving
 Gold Carl Bonde 1912 Stockholm Equestrian Individual dressage
 Gold Axel Nordlander 1912 Stockholm Equestrian Individual eventing
 Gold Axel Nordlander
Nils Adlercreutz
Ernst Casparsson
Henric Horn af Åminne
1912 Stockholm Equestrian Team eventing
 Gold Gustaf Lewenhaupt
Gustaf Kilman
Hans von Rosen
Fredrik Rosencrantz
1912 Stockholm Equestrian Team jumping
 Gold Men's team
Per Bertilsson   Sven Landberg   John Sörenson
Carl-Ehrenfried Carlberg   Per Nilsson   Yngve Stiernspetz
Nils Granfelt   Benkt Norelius   Carl-Erik Svensson
Curt Hartzell   Axel Norling   Karl Johan Svensson
Oswald Holmberg   Daniel Norling   Knut Torell
Anders Hylander   Sven Rosén   Edward Wennerholm
Axel Janse   Nils Silfverskiöld   Claes Wersäll
Boo Kullberg   Carl Silfverstrand   David Wiman
1912 Stockholm Gymnastics Men's team (Swedish system)
 Gold Gösta Lilliehöök 1912 Stockholm Modern pentathlon Men's individual
 Gold Carl Hellström
Erik Wallerius
Harald Wallin
Humbert Lundén
Herman Nyberg
Harry Rosenswärd
Paul Isberg
Filip Ericsson
1912 Stockholm Sailing Men's 10 metre class
 Gold Åke Lundeberg 1912 Stockholm Shooting Men's 100 m running deer, double shots
 Gold Alfred Swahn 1912 Stockholm Shooting Men's 100 m running deer, single shot
 Gold Alfred Swahn
Oscar Swahn
Åke Lundeberg
Per-Olof Arvidsson
1912 Stockholm Shooting Men's team 100 m running deer, single shot
 Gold Johan von Holst
Eric Carlberg
Vilhelm Carlberg
Gustaf Boivie
1912 Stockholm Shooting Men's team 25 m small-bore rifle
 Gold Vilhelm Carlberg 1912 Stockholm Shooting Men's 25 m small-bore rifle
 Gold Eric Carlberg
Vilhelm Carlberg
Johan von Holst
Paul Palén
1912 Stockholm Shooting Men's team 30 m military pistol
 Gold Mauritz Eriksson
Hugo Johansson
Erik Blomqvist
Carl Björkman
Bernhard Larsson
Gustaf Jonsson
1912 Stockholm Shooting Men's team free rifle
 Gold Arvid Andersson
Adolf Bergman
Johan Edman
Erik Algot Fredriksson
Carl Jonsson
Erik Larsson
August Gustafsson
Herbert Lindström
1912 Stockholm Tug of war Men's team
 Gold Claes Johansson 1912 Stockholm Wrestling (Greco-Roman) Men's middleweight
 Silver Thorild Ohlsson
Ernst Wide
Bror Fock
Nils Frykberg
John Zander
1912 Stockholm Athletics Men's 3000 m team
 Silver Ivan Möller
Charles Luther
Ture Person
Knut Lindberg
1912 Stockholm Athletics Men's 4×100m relay
 Silver Hjalmar Andersson 1912 Stockholm Athletics Men's individual cross-country
 Silver Charles Lomberg 1912 Stockholm Athletics Men's decathlon
 Silver Georg Åberg 1912 Stockholm Athletics Men's triple jump
 Silver Lisa Regnell 1912 Stockholm Diving Women's 10 m platform
 Silver Hjalmar Johansson 1912 Stockholm Diving Plain high diving
 Silver Gustaf Adolf Boltenstern 1912 Stockholm Equestrian Individual dressage
 Silver Gösta Åsbrink 1912 Stockholm Modern pentathlon Men's individual
 Silver Ture Rosvall
William Bruhn-Möller
Conrad Brunkman
Herman Dahlbäck
Wilhelm Wilkens
1912 Stockholm Rowing Men's coxed fours, inriggers
 Silver Nils Persson
Hugo Clason
Richard Sällström
Nils Lamby
Kurt Bergström
Dick Bergström
Erik Lindqvist
Per Bergman
Sigurd Kander
Folke Johnson
1912 Stockholm Sailing Men's 12 metre class
 Silver Bengt Heyman
Emil Henriques
Herbert Westermark
Nils Westermark
Alvar Thiel
1912 Stockholm Sailing Men's metre class
 Silver Edward Benedicks 1912 Stockholm Shooting Men's 100 m running deer, double shots
 Silver Åke Lundeberg 1912 Stockholm Shooting Men's 100 m running deer, single shot
 Silver Paul Palén 1912 Stockholm Shooting Men's 25 m rapid fire pistol
 Silver Johan von Holst 1912 Stockholm Shooting Men's 25 m small-bore rifle
 Silver Georg de Laval
Eric Carlberg
Vilhelm Carlberg
Erik Boström
1912 Stockholm Shooting Men's team 50 m military pistol
 Silver Arthur Nordenswan
Eric Carlberg
Ruben Örtegren
Vilhelm Carlberg
1912 Stockholm Shooting Men's team 50 m small-bore rifle
 Silver Thor Henning 1912 Stockholm Swimming Men's 400 m breaststroke
 Silver Carl Kempe
Gunnar Setterwall
1912 Stockholm Tennis Men's doubles indoor
 Silver Sigrid Fick
Gunnar Setterwall
1912 Stockholm Tennis Mixed doubles outdoor
 Silver Torsten Kumfeldt
Harald Julin
Max Gumpel
Robert Andersson
Pontus Hanson
Vilhelm Andersson
Erik Bergqvist
1912 Stockholm Water polo Men's team
 Silver Gustaf Malmström 1912 Stockholm Wrestling (Greco-Roman) Men's lightweight
 Silver Anders Ahlgren 1912 Stockholm Wrestling (Greco-Roman) Men's light heavyweight
 Bronze John Eke 1912 Stockholm Athletics Men's individual cross-country
 Bronze Gosta Holmer 1912 Stockholm Athletics Men's decathlon
 Bronze Emil Magnusson 1912 Stockholm Athletics Men's two handed discus throw
 Bronze Georg Åberg 1912 Stockholm Athletics Men's long jump
 Bronze Bertil Uggla 1912 Stockholm Athletics Men's pole vault
 Bronze Erik Almlöf 1912 Stockholm Athletics Men's triple jump
 Bronze Gustaf Blomgren 1912 Stockholm Diving Men's 10 m platform
 Bronze John Jansson 1912 Stockholm Diving Men's plain high diving
 Bronze Hans von Blixen-Finecke 1912 Stockholm Equestrian Individual dressage
 Bronze Georg de Laval 1912 Stockholm Modern pentathlon Men's individual
 Bronze Eric Sandberg
Harald Sandberg
Otto Aust
1912 Stockholm Sailing Men's 6 metre class
 Bronze Oscar Swahn 1912 Stockholm Shooting Men's 100 m running deer, double shots
 Bronze Johan von Holst 1912 Stockholm Shooting Men's 25 m rapid fire pistol
 Bronze Gideon Ericsson 1912 Stockholm Shooting Men's 25 m small-bore rifle
 Bronze Mauritz Eriksson
Verner Jernström
Tönnes Björkman
Carl Björkman
Bernhard Larsson
Carl Johansson
1912 Stockholm Shooting Men's team military rifle
 Bronze Sigrid Fick
Gunnar Setterwall
1912 Stockholm Tennis Mixed doubles indoor
 Bronze Edvin Mattiasson 1912 Stockholm Wrestling (Greco-Roman) Men's lightweight
 Gold William Petersson 1920 Antwerp Athletics Men's long jump
 Gold Harry Stenqvist 1920 Antwerp Cycling Men's individual time trial
 Gold Arvid Wallman 1920 Antwerp Diving Plain high diving
 Gold Janne Lundblad 1920 Antwerp Equestrian Individual dressage
 Gold Helmer Morner 1920 Antwerp Equestrian Individual eventing
 Gold Helmer Mörner
Åge Lundström
Georg von Braun
Gustaf Dyrsch
1920 Antwerp Equestrian Team eventing
 Gold Hans von Rosen
Claës König
Daniel Norling
Frank Martin
1920 Antwerp Equestrian Team jumping
 Gold Gillis Grafström 1920 Antwerp Figure skating Men's singles
 Gold Magda Julin 1920 Antwerp Figure skating Women's singles
 Gold Men's Team (Swedish system) 1920 Antwerp Gymnastics Men's team
 Gold Gustaf Dyrssen 1920 Antwerp Modern pentathlon Men's individual
 Gold Gösta Lundqvist
Rolf Steffenburg
Gösta Bengtsson
Axel Calvert
1920 Antwerp Sailing Men's 30 m² class
 Gold Tore Holm
Yngve Holm
Axel Rydin
Georg Tengwall
1920 Antwerp Sailing Men's 40 m² class
 Gold Hugo Johansson 1920 Antwerp Shooting Men's 600 m free rifle
 Gold Håkan Malmrot 1920 Antwerp Swimming Men's 200 m breaststroke
 Gold Håkan Malmrot 1920 Antwerp Swimming Men's 400 m breaststroke
 Gold Anders Larsson 1920 Antwerp Wrestling (freestyle) Men's light heavyweight
 Gold Carl Westergren 1920 Antwerp Wrestling (Greco-Roman) Men's middleweight
 Gold Claes Johanson 1920 Antwerp Wrestling (Greco-Roman) Men's light heavyweight
 Silver Erik Backman 1920 Antwerp Athletics Men's individual cross-country
 Silver Carl Johan Lind 1920 Antwerp Athletics Men's hammer throw
 Silver Folke Jansson 1920 Antwerp Athletics Men's triple jump
 Silver Harry Stenqvist
Ragnar Malm
Axel Persson
Sigfrid Lundberg
1920 Antwerp Cycling Men's team time trial
 Silver Erik Adlerz 1920 Antwerp Diving Men's 10 m platform
 Silver Nils Skoglund 1920 Antwerp Diving Plain high diving
 Silver Åge Lundström 1920 Antwerp Equestrian Individual eventing
 Silver Bertil Sandström 1920 Antwerp Equestrian Individual dressage
 Silver Svea Norén 1920 Antwerp Figure skating Women's singles
 Silver Erik de Laval 1920 Antwerp Modern pentathlon Men's individual
 Silver Gustaf Svensson
Ragnar Svensson
Percy Almstedt
Erik Mellbin
1920 Antwerp Sailing Men's 40 m² class
 Silver Fredric Landelius 1920 Antwerp Shooting Men's 100 m running deer, double shots
 Silver Alfred Swahn
Oscar Swahn
Fredric Landelius
Bengt Lagercrantz
Edward Benedicks
1920 Antwerp Shooting Men's Team 100 m running deer, double shots
 Silver Alfred Swahn 1920 Antwerp Shooting Men's 100 m running deer, single shot
 Silver Anders Andersson
Casimir Reuterskiöld
Gunnar Gabrielsson
Sigvard Hultcrantz
Anders Johnson
1920 Antwerp Shooting Men's team 50 m army pistol
 Silver Sigvard Hultcrantz
Erik Ohlsson
Leon Lagerlöf
Ragnar Stare
Olle Ericsson
1920 Antwerp Shooting Men's team 50 m small bore rifle
 Silver Mauritz Eriksson 1920 Antwerp Shooting Men's 600 m free rifle
 Silver Thor Henning 1920 Antwerp Swimming Men's 200 m breaststroke
 Silver Thor Henning 1920 Antwerp Swimming Men's 400 m breaststroke
 Silver Gottfrid Svensson 1920 Antwerp Wrestling (freestyle) Men's lightweight
 Bronze Erik Backman
Sven Lundgren
Edvin Wide
1920 Antwerp Athletics Men's 3000 m team
 Bronze Nils Engdahl 1920 Antwerp Athletics Men's 400 m
 Bronze Agne Holmström
William Petersson
Sven Malm
Nils Sandström
1920 Antwerp Athletics Men's 4×100 m relay
 Bronze Erik Backman 1920 Antwerp Athletics Men's 5000 m
 Bronze Carl Johan Lind 1920 Antwerp Athletics Men's 56  lb weight throw
 Bronze Erik Backman
Gustaf Mattsson
Hilding Ekman
1920 Antwerp Athletics Men's team cross-country
 Bronze Bertil Ohlson 1920 Antwerp Athletics Men's decathlon
 Bronze Bo Ekelund 1920 Antwerp Athletics Men's high jump
 Bronze Erik Abrahamsson 1920 Antwerp Athletics Men's long jump
 Bronze Erik Almlöf 1920 Antwerp Athletics Men's triple jump
 Bronze Eva Olliwier 1920 Antwerp Diving Women's 10 m platform
 Bronze John Jansson 1920 Antwerp Diving Men's plain high diving
 Bronze Carl Gustaf Lewenhaupt 1920 Antwerp Equestrian Individual jumping
 Bronze Hans von Rosen 1920 Antwerp Equestrian Individual dressage
 Bronze Anders Mårtensson
Oskar Nilsson
Carl Green
1920 Antwerp Equestrian Team vaulting
 Bronze Gösta Runö 1920 Antwerp Modern pentathlon Men's Individual
 Bronze Olle Ericsson
Hugo Johansson
Leon Lagerlöf
Walfrid Hellman
Mauritz Eriksson
1920 Antwerp Shooting Men's team 300 m army rifle, standing
 Bronze Mauritz Eriksson
Hugo Johansson
Gustaf Jonsson
Erik Blomqvist
Erik Ohlsson
1920 Antwerp Shooting Men's team 600 m free rifle
 Bronze Erik Lundquist
Per Kinde
Fredric Landelius
Alfred Swahn
Karl Richter
Erik Sökjer-Petersén
1920 Antwerp Shooting Men's team clay pigeons
 Bronze Aina Berg
Emy Machnow
Carin Nilsson
Jane Gylling
1920 Antwerp Swimming Women's 4×100 m freestyle relay
 Bronze National water polo team 1920 Antwerp Water polo Men's Team competition
 Bronze Albert Pettersson 1920 Antwerp Weightlifting Men's middleweight
 Bronze Erik Pettersson 1920 Antwerp Weightlifting Men's light heavyweight
 Bronze Ernst Nilsson 1920 Antwerp Wrestling (freestyle) Men's heavyweight
 Bronze Fritiof Svensson 1920 Antwerp Wrestling (Greco-Roman) Men's featherweight
 Gold Ernst Linder 1924 Paris Equestrian Individual dressage
 Gold Åke Thelning
Axel Ståhle
Åge Lundström
1924 Paris Equestrian Team jumping
 Gold Bo Lindman 1924 Paris Modern pentathlon Men's individual
 Gold Carl Westergren 1924 Paris Wrestling (Greco-Roman) Men's light heavyweight
 Silver Edvin Wide 1924 Paris Athletics Men's 10000 m
 Silver Erik Bylehn
Nils Engdahl
Arthur Svensson
Gustaf Weijnarth
1924 Paris Athletics Men's 4×400 m relay
 Silver Gunnar Lindström 1924 Paris Athletics Men's javelin throw
 Silver John Jansson 1924 Paris Diving Men's plain high diving
 Silver Bertil Sandström 1924 Paris Equestrian Individual dressage
 Silver Claës König
Gustaf Hagelin
Carl Gustaf Lewenhaupt
Torsten Sylvan
1924 Paris Equestrian Team eventing
 Silver Gustaf Dyrssen 1924 Paris Modern pentathlon Men's individual
 Silver Otto Hultberg
Mauritz Johansson
Fredric Landelius
Karl Richter
Karl-Gustaf Svensson
Alfred Swahn
1924 Paris Shooting Men's team 100 m running deer, single shot
 Silver Vilhelm Carlberg 1924 Paris Shooting Men's 25 m rapid fire pistol
 Silver Arne Borg 1924 Paris Swimming Men's 1500 m freestyle
 Silver Arne Borg 1924 Paris Swimming Men's 400 m freestyle
 Silver Rudolf Svensson 1924 Paris Wrestling (freestyle) Men's light heavyweight
 Silver Rudolf Svensson 1924 Paris Wrestling (Greco-Roman) Men's light heavyweight
 Bronze Sten Pettersson 1924 Paris Athletics Men's 110 m hurdles
 Bronze Edvin Wide 1924 Paris Athletics Men's 5000 m
 Bronze Gunnar Sköld
Erik Bohlin
Ragnar Malm
1924 Paris Cycling Men's team road race
 Bronze Hjördis Töpel 1924 Paris Diving Women's 10 m platform
 Bronze Nils Hellsten 1924 Paris Fencing Men's individual épée
 Bronze National men's football team
Axel Alfredsson   Gunnar Holmberg   Evert Lundqvist
Charles Brommesson   Per Kaufeldt   Sten Mellgren
Gustaf Carlsson   Tore Keller   Gunnar Olsson
Albin Dahl   Rudolf Kock   Sven Rydell
Sven Friberg   Sigfrid Lindberg   Harry Sundberg
Karl Gustafsson   Vigor Lindberg   Thorsten Svensson
Fritjof Hillén   Sven Lindqvist   Robert Zander
Konrad Hirsch
1924 Paris Football Men's competition
 Bronze Bertil Uggla 1924 Paris Modern pentathlon Men's individual
 Bronze Alfred Swahn 1924 Paris Shooting Men's 100 m running deer, double shots
 Bronze Edward Benedicks
Axel Ekblom
Mauritz Johansson
Fredric Landelius
Karl-Gustaf Svensson
Alfred Swahn
1924 Paris Shooting Men's team 100 m running deer, double shots
 Bronze Aina Berg
Gurli Ewerlund
Jane Gylling
Wivian Pettersson
Hjördis Töpel
1924 Paris Swimming Women's 4×100 m freestyle relay
 Bronze Åke Borg
Arne Borg
Thor Henning
Gösta Persson, Orvar Trolle
Georg Werner
1924 Paris Swimming Men's 4×200 m freestyle relay
 Bronze Eric Malmberg 1924 Paris Wrestling (Greco-Roman) Men's featherweight
 Gold Erik Lundqvist 1928 Amsterdam Athletics Men's javelin throw
 Gold Sven Thofelt 1928 Amsterdam Modern pentathlon Men's individual
 Gold Sven Thorell 1928 Amsterdam Sailing Men's 12 foot dinghy
 Gold Arne Borg 1928 Amsterdam Swimming Men's 1500 m freestyle
 Gold Johan Richthoff 1928 Amsterdam Wrestling (freestyle) Men's heavyweight
 Gold Thure Sjöstedt 1928 Amsterdam Wrestling (freestyle) Men's light heavyweight
 Gold Rudolf Svensson 1928 Amsterdam Wrestling (Greco-Roman) Men's heavyweight
 Silver Erik Byléhn 1928 Amsterdam Athletics Men's 800 m
 Silver Ossian Skiöld 1928 Amsterdam Athletics Men's hammer throw
 Silver Nils Ramm 1928 Amsterdam Boxing Men's heavyweight
 Silver Carl Bonde
Janne Lundblad
Ragnar Olson
1928 Amsterdam Equestrian Team dressage
 Silver Bo Lindman 1928 Amsterdam Modern pentathlon Men's individual
 Silver Eric Malmberg 1928 Amsterdam Wrestling (Greco-Roman) Men's featherweight
 Bronze Edvin Wide 1928 Amsterdam Athletics Men's 10000 m
 Bronze Edvin Wide 1928 Amsterdam Athletics Men's 5000 m
 Bronze Inga Gentzel 1928 Amsterdam Athletics Women's 800 m
 Bronze Ruth Svedberg 1928 Amsterdam Athletics Women's discus throw
 Bronze Gunnar Berggren 1928 Amsterdam Boxing Men's lightweight
 Bronze Gösta Carlsson 1928 Amsterdam Cycling Men's Individual time trial
 Bronze Erik Jansson
Georg Johnsson
Gösta Carlsson
1928 Amsterdam Cycling Men's Team time trial
 Bronze Laura Sjöqvist 1928 Amsterdam Diving Women's 10 m platform
 Bronze Ragnar Olson 1928 Amsterdam Equestrian Individual dressage
 Bronze Karl Hansén
Carl Bjornstjerna
Ernst Hallberg
1928 Amsterdam Equestrian Team jumping
 Bronze Carl Sandblom
John Sandblom
Philip Sandblom
Tore Holm
Clarence Hammar
Wilhelm Törsleff
1928 Amsterdam Sailing Men's 8 metre class
 Bronze Arne Borg 1928 Amsterdam Swimming Men's 400m freestyle
 Gold Bertil Rönnmark 1932 Los Angeles Shooting Men's 50 metre rifle, prone
 Gold Johan Gabriel Oxenstierna 1932 Los Angeles Modern pentathlon Men's individual
 Gold Eric Malmberg 1932 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's lightweight
 Gold Ivar Johansson 1932 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's welterweight
 Gold Rudolf Svensson 1932 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's heavyweight
 Gold Carl Westergren 1932 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's light heavyweight
 Gold Ivar Johansson 1932 Los Angeles Wrestling (freestyle) Men's middleweight
 Gold Johan Richthoff 1932 Los Angeles Wrestling (freestyle) Men's heavyweight
 Gold Tore Holm
Martin Hindorff
Olle Åkerlund
Åke Bergqvist
1932 Los Angeles Sailing Men's 6 metre class
 Silver Erik Svensson 1932 Los Angeles Athletics Men's triple jump
 Silver Thure Ahlqvist 1932 Los Angeles Boxing Men's lightweight
 Silver Bo Lindman 1932 Los Angeles Modern pentathlon Men's individual
 Silver Thure Sjöstedt 1932 Los Angeles Wrestling (freestyle) Men's light heavyweight
 Silver Bertil Sandström
Thomas Byström
Gustaf Adolf Boltenstern, Jr.
1932 Los Angeles Equestrian Team dressage
 Bronze Allan Carlsson 1932 Los Angeles Boxing Men's featherweight
 Bronze Axel Cadier 1932 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's middleweight
 Bronze Einar Karlsson 1932 Los Angeles Wrestling (freestyle) Men's featherweight
 Bronze Gustaf Klarén 1932 Los Angeles Wrestling (freestyle) Men's lightweight
 Bronze Gunnar Asther
Daniel Sundén-Cullberg
1932 Los Angeles Sailing Men's Star class
 Bronze Clarence von Rosen, Jr. 1932 Los Angeles Equestrian Individual jumping
 Bronze Clarence von Rosen, Jr. 1932 Los Angeles Equestrian Individual eventing
 Bronze Bernhard Britz 1932 Los Angeles Cycling Men's individual time trial
 Bronze Arne Berg
Bernhard Britz
Sven Höglund
1932 Los Angeles Cycling Men's team time trial
 Gold Erik Bladström
Sven Johansson
1936 Berlin Canoeing Men's F2 10000 m
 Gold Torsten Ullman 1936 Berlin Shooting Men's free pistol
 Gold Rudolf Svedberg 1936 Berlin Wrestling (Greco-Roman) Men's welterweight
 Gold Ivar Johansson 1936 Berlin Wrestling (Greco-Roman) Men's middleweight
 Gold Axel Cadier 1936 Berlin Wrestling (Greco-Roman) Men's light-heavyweight
 Gold Knut Fridell 1936 Berlin Wrestling (freestyle) Men's light-Heavyweight
 Silver Gösta Almgren
Birger Cederin
Hans Drakenberg
Gustaf Dyrssen
Hans Granfelt
Sven Thofelt
1936 Berlin Fencing Men's team épée
 Silver Egon Svensson 1936 Berlin Wrestling (Greco-Roman) Men's bantamweight
 Silver John Nyman 1936 Berlin Wrestling (Greco-Roman) Men's heavyweight
 Silver Thure Andersson 1936 Berlin Wrestling (freestyle) Men's welterweight
 Silver Arvid Laurin
Uno Wallentin
1936 Berlin Sailing Men's star class
 Bronze Henry Jonsson 1936 Berlin Athletics Men's 5000 m
 Bronze Fred Warngård 1936 Berlin Athletics Men's Hammer throw
 Bronze Erik Ågren 1936 Berlin Boxing Men's lightweight
 Bronze Tage Fahlborg
Helge Larsson
1936 Berlin Canoeing Men's K2 10000 m
 Bronze Gregor Adlercreutz
Sven Colliander
Folke Sandström
1936 Berlin Equestrian Team dressage
 Bronze Torsten Ullman 1936 Berlin Shooting Men's rapid-fire pistol
 Bronze Einar Karlsson 1936 Berlin Wrestling (Greco-Roman) Men's featherweight
 Bronze Gösta Jönsson 1936 Berlin Wrestling (freestyle) Men's featherweight
 Bronze Lennart Ekdahl
Martin Hindorff
Torsten Lord
Dagmar Salén
Sven Salén
1936 Berlin Sailing Men's 6 metre class
 Gold Henry Eriksson 1948 London Athletics Men's 1500 m
 Gold Tore Sjöstrand 1948 London Athletics Men's 3000 m steeplechase
 Gold John Mikaelsson 1948 London Athletics Men's 10 km walk
 Gold John Ljunggren 1948 London Athletics Men's 50 km walk
 Gold Arne Ahman 1948 London Athletics Men's triple jump
 Gold National men's football team
Sune Andersson   Torsten Lindberg   Knut Nordahl
Henry Carlsson   Erik Nilsson   Kjell Rosen
Gunnar Gren   Bertil Nordahl   Birger Rosengren
Barje Leander   Gunnar Nordahl   Karl Svensson
Nils Liedholm
1948 London Football Men's competition
 Gold William Grut 1948 London Modern pentathlon Men's individual
 Gold Kurt Pettersén 1948 London Wrestling (Greco-Roman) Men's bantamweight
 Gold Gustav Freij 1948 London Wrestling (Greco-Roman) Men's lightweight
 Gold Gösta Andersson 1948 London Wrestling (Greco-Roman) Men's welterweight
 Gold Axel Grönberg 1948 London Wrestling (Greco-Roman) Men's light-heavyweight
 Gold Karl-Erik Nilsson 1948 London Wrestling (Greco-Roman) Men's bantamweight
 Gold Gert Fredriksson 1948 London Canoeing Men's K-1 1000 m
 Gold Gert Fredriksson 1948 London Canoeing Men's K-1 10000 m
 Gold Gunnar Åkerlund
Hans Wetterström
1948 London Canoeing Men's K-2 10000 m
 Gold Hans Berglund
Lennart Klingström
1948 London Canoeing Men's K-2 1000 m
 Silver Folke Bohlin
Hugo Johnson
Gösta Brodin
1948 London Sailing Men's dragon class
 Silver Gunnar Nilsson 1948 London Boxing Men's heavyweight
 Silver Olle Anderberg 1948 London Wrestling (Greco-Roman) Men's featherweight
 Silver Tor Nilsson 1948 London Wrestling (Greco-Roman) Men's heavyweight
 Silver Ivar Sjölin 1948 London Wrestling (freestyle) Men's featherweight
 Silver Gösta Frändfors 1948 London Wrestling (freestyle) Men's lightweight
 Silver Bertil Antonsson 1948 London Wrestling (freestyle) Men's heavyweight
 Silver Robert Selfelt
Olof Stahre
Sigurd Svensson
1948 London Equestrian Team eventing
 Silver Lennart Strand 1948 London Athletics Men's 1500 m
 Silver Ingemar Johansson 1948 London Athletics Men's 10 km walk
 Silver Erik Elmsäter 1948 London Athletics Men's 3000 m steeplechase
 Bronze Gösta Magnusson 1948 London Weightlifting Men's light-heavyweight
 Bronze Frank Cervell
Carl Forssell
Bengt Ljungquist
Sven Thofelt
Per Hjalmar Carleson
Arne Tollbom
1948 London Fencing Men's team épée
 Bronze Gösta Gärdin 1948 London Modern pentathlon Men's individual
 Bronze Tore Holm
Torsten Lord
Martin Hindorff
Carl Robert Ameln
Gösta Salén
1948 London Sailing Men's 6 metre class
 Bronze Thure Johansson 1948 London Wrestling (freestyle) Men's flyweight
 Bronze Erik Lindén 1948 London Wrestling (freestyle) Men's middleweight
 Bronze Bengt Fahlqvist 1948 London Wrestling (freestyle) Men's light-heavyweight
 Bronze Jonas Jonsson 1948 London Shooting Men's 50  m rifle, prone position
 Bronze Torsten Ullman 1948 London Shooting Men's 50  m pistol
 Bronze Sven Lundquist 1948 London Shooting Men's 25  m rapid fire pistol
 Bronze Gustaf Adolf Boltenstern, Jr. 1948 London Equestrian Individual dressage
 Bronze Robert Selfelt 1948 London Equestrian Individual eventing
 Bronze Bertil Albertsson 1948 London Athletics Men's 10000 m
 Bronze Rune Larsson 1948 London Athletics Men's 400 m hurdles
 Bronze Rune Larsson
Kurt Lundquist
Lars-Erik Wolfbrandt
Folke Alnevik
1948 London Athletics Men's 4×400 m relay
 Bronze Göte Hagström 1948 London Athletics Men's 3000 m steeplechase
 Bronze Ann-Britt Leyman 1948 London Athletics Women's long jump
 Gold John Mikaelsson 1952 Helsinki Athletics Men's 10 km Walk
 Gold Gert Fredriksson 1952 Helsinki Canoeing Men's K1 1000 m
 Gold Hans von Blixen-Finecke Jr 1952 Helsinki Equestrian Individual eventing
 Gold Folke Frölén
Olof Stahre
Hans von Blixen-Finecke Jr
1952 Helsinki Equestrian Team eventing
 Gold Henri Saint Cyr 1952 Helsinki Equestrian Individual dressage
 Gold Gustaf Adolf Boltenstern, Jr.
Gehnäll Persson
Henri Saint Cyr
1952 Helsinki Equestrian Team dressage
 Gold William Thoresson 1952 Helsinki Gymnastics Men's Floor
 Gold Gun Röring
Ingrid Sandahl
Hjördis Nordin
Ann-Sofi Pettersson
Göta Pettersson
Evy Berggren
Vanja Blomberg
Karin Lindberg
1952 Helsinki Gymnastics Women's Team Portable Apparatus
 Gold Lars Hall 1952 Helsinki Modern pentathlon Men's Individual
 Gold Axel Grönberg 1952 Helsinki Wrestling (Greco-Roman) Men's Middleweight
 Gold Olle Anderberg 1952 Helsinki Wrestling (freestyle) Men's lightweight
 Gold Viking Palm 1952 Helsinki Wrestling (freestyle) Men's light-heavyweight
 Silver Ingemar Johansson 1952 Helsinki Boxing Men's Heavyweight
 Silver Lars Glassér
Ingemar Hedberg
1952 Helsinki Canoeing Men's K2 1000 m
 Silver Gert Fredriksson 1952 Helsinki Canoeing Men's K1 10000 m
 Silver Gunnar Åkerlund
Hans Wetterström
1952 Helsinki Canoeing Men's K2 10000 m
 Silver Bengt Ljungquist
Lennart Magnusson
Berndt-Otto Rehbinder
Per Hjalmar Carleson
Sven Fahlman
Carl Forssell
1952 Helsinki Fencing Men's épée team
 Silver Claes Egnell
Lars Hall
Thorsten Lindqvist
1952 Helsinki Modern pentathlon Men's team
 Silver Knut Holmqvist 1952 Helsinki Shooting Men's trap
 Silver Olof Sköldberg 1952 Helsinki Shooting Men's running deer, single & double shot
 Silver Gustav Freij 1952 Helsinki Wrestling (Greco-Roman) Men's lightweight
 Silver Gösta Andersson 1952 Helsinki Wrestling (Greco-Roman) Men's welterweight
 Silver Per Gunnar Berlin 1952 Helsinki Wrestling (freestyle) Men's welterweight
 Silver Bertil Antonsson 1952 Helsinki Wrestling (freestyle) Men's heavyweight
 Silver Erland Almkvist
Sidney Boldt-Christmas
Per Gedda
1952 Helsinki Sailing Men's Dragon
 Bronze Gustaf Jansson 1952 Helsinki Athletics Men's Marathon
 Bronze Ragnar Lundberg 1952 Helsinki Athletics Men's pole vault
 Bronze Stig Sjölin 1952 Helsinki Boxing Men's middleweight
 Bronze National football team 1952 Helsinki Football Men's team
 Bronze Hans Liljedahl 1952 Helsinki Shooting Men's trap
 Bronze Göran Larsson 1952 Helsinki Swimming Men's 100m freestyle
 Bronze Per Olof Östrand 1952 Helsinki Swimming Men's 400m freestyle
 Bronze Karl-Erik Nilsson 1952 Helsinki Wrestling (Greco-Roman) Men's light-heavyweight
 Bronze Rickard Sarby 1952 Helsinki Sailing Men's finn
 Bronze Magnus Wassén
Carl-Erik Ohlson
Folke Wassén
1952 Helsinki Sailing Men's 5½ m class
 Gold Gert Fredriksson 1956 Melbourne Canoeing Men's K1 1000 m
 Gold Gert Fredriksson 1956 Melbourne Canoeing Men's K1 10000 m
 Gold Petrus Kastenman 1956 Melbourne Equestrian Individual eventing
 Gold Henri Saint Cyr 1956 Melbourne Equestrian Individual dressage
 Gold Gustaf Adolf Boltenstern, Jr.
Gehnäll Persson
Henri Saint Cyr
1956 Melbourne Equestrian Team dressage
 Gold Lars Hall 1956 Melbourne Modern pentathlon Men's Individual
 Gold Hjalmar Karlsson
Sture Stork
Lars Thörn
1956 Melbourne Sailing Men's 5½ m class
 Gold Leif Wikström
Folke Bohlin
Bengt Palmquist
1956 Melbourne Sailing Men's dragon class
 Silver Karin Lindberg
Ann-Sofi Pettersson
Eva Rönström
Evy Berggren
Doris Hedberg
Maud Karlén
1956 Melbourne Gymnastics Women's team exercise with portable apparatus
 Silver Sven Gunnarsson
Olle Larsson
Ivar Aronsson
Gösta Eriksson
Bertil Göransson
1956 Melbourne Rowing Men's coxed fours
 Silver Olof Sköldberg 1956 Melbourne Shooting Men's running deer, single & double shot
 Silver Edvin Vesterby 1956 Melbourne Wrestling (Greco-Roman) Men's bantamweight
 Silver William Thoresson 1956 Melbourne Gymnastics Men's floor
 Bronze John Ljunggren 1956 Melbourne Athletics Men's 50 km walk
 Bronze Ann-Sofi Pettersson 1956 Melbourne Gymnastics Women's side horse vault
 Bronze John Sundberg 1956 Melbourne Shooting Men's small-bore rifle, three positions
 Bronze Per Gunnar Berlin 1956 Melbourne Wrestling (Greco-Roman) Men's welterweight
 Bronze Rune Jansson 1956 Melbourne Wrestling (Greco-Roman) Men's middleweight
 Bronze Karl-Erik Nilsson 1956 Melbourne Wrestling (Greco-Roman) Men's light-heavyweight
 Gold Sven-Olof Sjödelius
Gert Fredriksson
1960 Rome Canoeing Men's K2 1000 m
 Silver John Ljunggren 1960 Rome Athletics Men's 50 km walk
 Silver Jane Cederqvist 1960 Rome Swimming Women's 400 m freestyle
 Bronze Gert Fredriksson 1960 Rome Canoeing Men's K1 1000 m
 Bronze Gustav Freij 1960 Rome Wrestling (Greco-Roman) Men's Lightweight
 Bronze Hans Antonsson 1960 Rome Wrestling (freestyle) Men's middleweight
 Gold Rolf Peterson 1964 Tokyo Canoeing Men's K1 1000 m
 Gold Sven-Olov Sjödelius
Gunnar Utterberg
1964 Tokyo Canoeing Men's K2 1000 m
 Silver Per Svensson 1964 Tokyo Wrestling (Greco-Roman) Men's light heavyweight
 Silver Arne Karlsson
Sture Stork
Lars Thörn
1964 Tokyo Sailing Men's 5½ metre class
 Bronze Ingvar Pettersson 1964 Tokyo Athletics Men's 50 km walk
 Bronze Sven Hamrin
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
Sture Pettersson
1964 Tokyo Cycling Men's team road race
 Bronze Bertil Nyström 1964 Tokyo Wrestling (Greco-Roman) Men's welterweight
 Bronze Per Pettersson
Holger Sundström
1964 Tokyo Sailing Men's star class
 Gold Björn Ferm 1968 Mexico City Modern pentathlon Men's individual
 Gold Jörgen Sundelin
Peter Sundelin
Ulf Sundelin
1968 Mexico City Sailing Men's 5½ metre Class
 Silver Gösta Pettersson
Tomas Pettersson
Erik Pettersson
Sture Pettersson
1968 Mexico City Cycling Men's team time trial
 Bronze Gösta Pettersson 1968 Mexico City Cycling Men's road race
 Gold Ulrika Knape 1972 Munich Diving Women's 10 m platform
 Gold Ragnar Skanåker 1972 Munich Shooting Men's free pistol
 Gold Gunnar Larsson 1972 Munich Swimming Men's 200 m individual medley
 Gold Gunnar Larsson 1972 Munich Swimming Men's 400 m individual medley
 Silver Gunnar Jervill 1972 Munich Archery Men's individual
 Silver Ulrika Knape 1972 Munich Diving Women's 3 m springboard
 Silver Rolf Peterson 1972 Munich Canoeing Men's K1 1000 m
 Silver Jan Karlsson 1972 Munich Wrestling (freestyle) Men's welterweight
 Silver Per Pettersson
Stellan Westerdahl
1972 Munich Sailing Men's star class
 Silver Bo Knape
Stefan Krook
Lennart Roslund
Stig Wennerström
1972 Munich Sailing Men's soling class
 Bronze Rickard Bruch 1972 Munich Athletics Men's discus throw
 Bronze Hasse Thomsén 1972 Munich Boxing Men's heavyweight
 Bronze Jan Jönsson 1972 Munich Equestrian Individual eventing
 Bronze Ulla Håkanson
Ninna Swaab
Maud von Rosen
1972 Munich Equestrian Team dressage
 Bronze Hans Bettembourg 1972 Munich Weightlifting Men's middle heavyweight
 Bronze Jan Karlsson 1972 Munich Wrestling (Greco-Roman) Men's welterweight
 Gold Anders Gärderud 1976 Montreal Athletics Men's 3000 m steeplechase
 Gold Bernt Johansson 1976 Montreal Cycling Men's individual road race
 Gold Hans Jacobson
Carl von Essen
Rolf Edling
Göran Flodström
Leif Högström
1976 Montreal Fencing Men's team épée
 Gold John Albrechtson
Ingvar Hansson
1976 Montreal Sailing Tempest class
 Silver Ulrika Knape 1976 Montreal Diving Women's 10 m platform
 Gold Johan Harmenberg 1980 Moscow Fencing Men's épée individual
 Gold Bengt Baron 1980 Moscow Swimming Men's 100 m backstroke
 Gold Pär Arvidsson 1980 Moscow Swimming Men's 100 m butterfly
 Silver Per Holmertz 1980 Moscow Swimming Men's 100 m freestyle
 Silver Lars-Göran Carlsson 1980 Moscow Shooting Men's skeet
 Silver Agneta Eriksson
Tina Gustafsson
Carina Ljungdahl
Agneta Mårtensson
1980 Moscow Swimming Women's 4x100 m freestyle relay
 Bronze Per Johansson 1980 Moscow Swimming Men's 100 m freestyle
 Bronze Sven Johansson 1980 Moscow Shooting Men's small-bore rifle, three positions
 Bronze Benni Ljungbeck 1980 Moscow Wrestling (Greco-Roman) Men's Bantamweight
 Bronze Lars-Erik Skiöld 1980 Moscow Wrestling (Greco-Roman) Men's Lightweight
 Bronze Göran Marström
Jörgen Ragnarsson
1980 Moscow Sailing Men's Tornado Team Competition
 Bronze George Horvath
Svante Rasmuson
Lennart Pettersson
1980 Moscow Modern pentathlon Men's Team Competition
 Gold Agneta Andersson 1984 Los Angeles Canoeing Women's K1 500 m
 Gold Agneta Andersson
Anna Olsson
1984 Los Angeles Canoeing Women's K2 500 m
 Silver Svante Rasmuson 1984 Los Angeles Modern pentathlon Men's individual
 Silver Bo Gustafsson 1984 Los Angeles Athletics Men's 50 km Walk
 Silver Patrik Sjöberg 1984 Los Angeles Athletics Men's High Jump
 Silver Lars-Erik Moberg 1984 Los Angeles Canoeing Men's K1 500 m
 Silver Per-Inge Bengtsson
Lars-Erik Moberg
1984 Los Angeles Canoeing Men's K2 500 m
 Silver Per-Inge Bengtsson
Tommy Karls
Thomas Ohlsson
Lars-Erik Moberg
1984 Los Angeles Canoeing Men's K4 1000 m
 Silver Agneta Andersson
Susanne Gunnarsson-Wiberg
Eva Karlsson
Anna Olsson
1984 Los Angeles Canoeing Women's K4 500 m
 Silver Björne Väggö 1984 Los Angeles Fencing Men's Épée Individual
 Silver Ragnar Skanåker 1984 Los Angeles Shooting Men's Free Pistol
 Silver Kent-Olle Johansson 1984 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's Featherweight
 Silver Roger Tallroth 1984 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's Welterweight
 Bronze Kenth Eldebrink 1984 Los Angeles Athletics Men's Javelin Throw
 Bronze Ingamay Bylund
Ulla Håkanson
Louise Nathhorst
1984 Los Angeles Equestrian Team dressage
 Bronze Per Johansson 1984 Los Angeles Swimming Men's 100 m freestyle
 Bronze Bengt Baron
Per Johansson
Thomas Lejdström
Mikael Örn
1984 Los Angeles Swimming Men's 4x100 m freestyle relay
 Bronze Sören Claeson 1984 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's Middleweight
 Bronze Frank Andersson 1984 Los Angeles Wrestling (Greco-Roman) Men's Light Heavyweight
 Silver George Cramne 1988 Seoul Boxing Men's lightweight
 Silver Ragnar Skanåker 1988 Seoul Shooting Men's free pistol
 Silver Anders Holmertz 1988 Seoul Swimming Men's 200 m freestyle
 Silver Birgitta Bengtsson
Marit Söderström
1988 Seoul Sailing Women's 470 class
 Bronze Patrik Sjöberg 1988 Seoul Athletics Men's high jump
 Bronze Lars Myrberg 1988 Seoul Boxing Men's light welterweight
 Bronze Michel Lafis
Anders Jarl
Björn Johansson
Jan Karlsson
1988 Seoul Cycling Men's Team Road Race
 Bronze Erik Lindh 1988 Seoul Table tennis Men's Singles
 Bronze Stefan Edberg 1988 Seoul Tennis Men's Singles
 Bronze Stefan Edberg
Anders Järryd
1988 Seoul Tennis Men's Doubles
 Bronze Tomas Johansson 1988 Seoul Wrestling (Greco-Roman) Men's Super Heavyweight
 Gold Jan-Ove Waldner 1992 Barcelona Table tennis Men's singles
 Silver Patrick Sjöberg 1992 Barcelona Athletics Men's high jump
 Silver Gunnar Olsson
Karl Sundqvist
1992 Barcelona Canoeing Men's K-2 1000 m
 Silver Handball team 1992 Barcelona Handball Men's competition
 Silver Anders Holmertz 1992 Barcelona Swimming Men's 200 m freestyle
 Silver Lars Frölander
Anders Holmertz
Christer Wallin
Tommy Werner
1992 Barcelona Swimming Men's 4x200 m freestyle relay
 Silver Tomas Johansson 1992 Barcelona Wrestling (Greco-Roman) Men's super heavyweight
 Silver Agneta Andersson
Susanne Gunnarsson
1992 Barcelona Canoeing Women's K-2 500 m
 Bronze Agneta Andersson
Maria Haglund
Anna Olsson
Susanne Rosenqvist
1992 Barcelona Canoeing Women's K-4 500 m
 Bronze Ragnar Skanåker 1992 Barcelona Shooting Men's 50m pistol (60 shots)
 Bronze Anders Holmertz 1992 Barcelona Swimming Men's 400 m freestyle
 Bronze Torbjörn Kornbakk 1992 Barcelona Wrestling (Greco-Roman) Men's welterweight
 Gold Ludmila Engquist 1996 Atlanta Athletics Women's 100 m hurdles
 Gold Susanne Gunnarsson
Agneta Andersson
1996 Atlanta Canoeing Women's K-2 500 m
 Silver Magnus Petersson 1996 Atlanta Archery Men's individual competition
 Silver Lars Frölander
Anders Holmertz
Anders Lyrbring
Christer Wallin
1996 Atlanta Swimming Men's 4x200m freestyle relay
 Silver Handball team 1996 Atlanta Handball Men's competition
 Bronze Agneta Andersson
Ingela Ericsson
Anna Olsson
Susanne Rosenqvist
1996 Atlanta Canoeing Women's K-4 500 m
 Bronze Mikael Ljungberg 1996 Atlanta Wrestling (Greco-Roman) Men's heavyweight
 Gold Jonas Edman 2000 Sydney Shooting Men's 50 m rifle prone (60 shots)
 Gold Pia Hansen 2000 Sydney Shooting Women's double trap (120 targets)
 Gold Lars Frölander 2000 Sydney Swimming Men's 100 m butterfly
 Gold Mikael Ljungberg 2000 Sydney Wrestling (Greco-Roman) Men's 85–97 kg
 Silver Henrik Nilsson
Markus Oscarsson
2000 Sydney Canoeing Men's K-2 1000 m
 Silver Handball team 2000 Sydney Handball Men's competition
 Silver Therese Alshammar 2000 Sydney Swimming Women's 50 m freestyle
 Silver Therese Alshammar 2000 Sydney Swimming Women's 100 m freestyle
 Silver Jan-Ove Waldner 2000 Sydney Table tennis Men's singles
 Bronze Kajsa Bergqvist 2000 Sydney Athletics Women's high jump
 Bronze Fredrik Lööf 2000 Sydney Sailing Men's finn class
 Bronze Therese Alshammar
Louise Jöhncke
Anna-Karin Kammerling
Josefin Lillhage
Johanna Sjöberg
Malin Svahnström
2000 Sydney Swimming Women's 4x100 m freestyle relay
 Gold Stefan Holm 2004 Athens Athletics Men's high jump
 Gold Christian Olsson 2004 Athens Athletics Men's triple jump
 Gold Carolina Klüft 2004 Athens Athletics Women's heptathlon
 Gold Henrik Nilsson
Markus Oscarsson
2004 Athens Canoeing Men's K-2 1000 m
 Silver Ara Abrahamian 2004 Athens Wrestling (Greco-Roman) Men's 74–84 kg
 Silver Rolf-Göran Bengtsson
Malin Baryard
Peter Eriksson
Peter Fredricson
2004 Athens Equestrian Team jumping
 Bronze Therese Torgersson
Vendela Zachrisson
2004 Athens Sailing Women's 470 class
 Silver Emma Johansson 2008 Beijing Cycling Women's road race
 Silver Gustav Larsson 2008 Beijing Cycling Men's road time trial
 Silver Rolf-Göran Bengtsson 2008 Beijing Equestrian Individual jumping
 Silver Simon Aspelin
Thomas Johansson
2008 Beijing Tennis Men's Doubles
 Bronze Anders Ekström
Fredrik Lööf
2008 Beijing Sailing Star class
 Gold Fredrik Lööf
Max Salminen
2012 London Sailing Star class
 Silver Sara Algotsson Ostholt 2012 London Equestrian Individual eventing
 Silver Håkan Dahlby 2012 London Shooting Men's double trap
 Silver Lisa Nordén 2012 London Triathlon Women's
 Silver Men's handball team 2012 London Handball Men's tournament
 Bronze Rasmus Myrgren 2012 London Sailing Men's Laser class
 Bronze Johan Eurén 2012 London Wrestling (Greco-Roman) Men's Greco-Roman 120 kg
 Bronze Jimmy Lidberg 2012 London Wrestling (Greco-Roman) Men's Greco-Roman 96 kg
 Gold Sarah Sjöström 2016 Rio de Janeiro Swimming Women's 100 m butterfly
 Gold Jenny Rissveds 2016 Rio de Janeiro Cycling Women's cross-country
 Silver Emma Johansson 2016 Rio de Janeiro Cycling Women's road race
 Silver Sarah Sjöström 2016 Rio de Janeiro Swimming Women's 200 m freestyle
 Silver Marcus Svensson 2016 Rio de Janeiro Shooting Men's skeet
 Silver Henrik Stenson 2016 Rio de Janeiro Golf Men's individual
 Silver Peder Fredricson 2016 Rio de Janeiro Equestrian Individual jumping
 Silver Women's national team 2016 Rio de Janeiro Football Women's tournament
 Bronze Sarah Sjöström 2016 Rio de Janeiro Swimming Women's 100 m freestyle
 Bronze Jenny Fransson 2016 Rio de Janeiro Wrestling (freestyle) Women's freestyle 69 kg
 Bronze Sofia Mattsson 2016 Rio de Janeiro Wrestling (freestyle) Women's freestyle 53 kg

Winter Olympics[edit]

Medal Name Games Sport Event
 Gold Grafström, GillisGillis Grafström 1924 Chamonix Figure skating Men's singles
 Silver men's national curling team, SwedenSweden men's national curling team
Carl August Kronlund   Erik Severin   Johan Petter Åhlén
Carl Wilhelm Petersén   Karl Wahlberg   Ture Ödlund
Carl Axel Petterson   Victor Wetterström
1924 Chamonix Curling Men's competition
 Gold Hedlund, Per-ErikPer-Erik Hedlund 1928 St. Moritz Cross-country skiing Men's 50 km
 Gold Grafström, GillisGillis Grafström 1928 St. Moritz Figure skating Men's singles
 Silver Jonsson, GustafGustaf Jonsson 1928 St. Moritz Cross-country skiing Men's 50 km
 Silver men's national ice hockey team, SwedenSweden men's national ice hockey team
Carl Abrahamsson   Henry Johansson   Bertil Linde
Emil Bergman   Nils Johansson   Wilhelm Petersén
Birger Holmqvist   Ernst Karlberg   Kurt Sucksdorff
Gustaf Johansson   Erik Larsson   Sigfrid Öberg
1928 St. Moritz Ice hockey Men's competition
 Bronze Andersson, VolgerVolger Andersson 1928 St. Moritz Cross-country skiing Men's 50 km
 Gold Utterström, SvenSven Utterström 1932 Lake Placid Cross-country skiing Men's 18 km
 Silver Wikström, AxelAxel Wikström 1932 Lake Placid Cross-country skiing Men's 18 km
 Silver Grafström, GillisGillis Grafström 1932 Lake Placid Figure skating Men's singles
 Gold Larsson, Erik AugustErik August Larsson 1936 Garmisch-Partenkirchen Cross-country skiing Men's 18 km
 Gold Wiklund, ElisElis Wiklund 1936 Garmisch-Partenkirchen Cross-country skiing Men's 50 km
 Silver Wikström, AxelAxel Wikström 1936 Garmisch-Partenkirchen Cross-country skiing Men's 50 km
 Silver Sven Eriksson 1936 Garmisch-Partenkirchen Ski jumping Large hill
 Bronze Englund, Nils-JoelNils-Joel Englund 1936 Garmisch-Partenkirchen Cross-country skiing Men's 50 km
 Bronze John Berger
Arthur Häggblad
Erik August Larsson
Martin Matsbo
1936 Garmisch-Partenkirchen Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Bronze Hultén, Vivi-AnneVivi-Anne Hultén 1936 Garmisch-Partenkirchen Figure skating Ladies' singles
 Gold Lundström, MartinMartin Lundström 1948 St. Moritz Cross-country skiing Men's 18 km
 Gold Karlsson, NilsNils Karlsson 1948 St. Moritz Cross-country skiing Men's 50 km
 Gold Eriksson, GunnarGunnar Eriksson
Martin Lundström
Nils Östensson
Nils Täpp
1948 St. Moritz Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Gold Seyffarth, ÅkeÅke Seyffarth 1948 St. Moritz Speed skating Men's 10000 m
 Silver Eriksson, HaraldHarald Eriksson 1948 St. Moritz Cross-country skiing Men's 50 km
 Silver Östensson, NilsNils Östensson 1948 St. Moritz Cross-country skiing Men's 18 km
 Silver Seyffarth, ÅkeÅke Seyffarth 1948 St. Moritz Speed skating Men's 1500 m
 Bronze Eriksson, GunnarGunnar Eriksson 1948 St. Moritz Cross-country skiing Men's 18 km
 Bronze Israelsson, SvenSven Israelsson 1948 St. Moritz Nordic combined Individual competition
 Bronze Hedlund, GötheGöthe Hedlund 1948 St. Moritz Speed skating Men's 5000 m
 Bronze Täpp, NilsNils Täpp
Sigurd Andersson
Enar Josefsson
Martin Lundström
1952 Oslo Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Bronze men's national ice hockey team, SwedenSweden men's national ice hockey team
Göte Almqvist   Thord Flodqvist   Holger Nurmela
Hans Andersson   Erik Johansson   Lars Pettersson
Stig Andersson   Gösta Johansson   Lars Svensson
Åke Andersson   Rune Johansson   Sven Thunman
Lars Björn   Sven "Tumba" Johansson   Hans Öberg
Göte Blomqvist   Åke Lassas
1952 Oslo Ice hockey Men's competition
 Bronze Holmström, KarlKarl Holmström 1952 Oslo Ski jumping Individual large hill
 Bronze Asplund, Carl-ErikCarl-Erik Asplund 1952 Oslo Speed skating Men's 10000 m
 Gold Jernberg, SixtenSixten Jernberg 1956 Cortina d'Ampezzo Cross-country skiing Men's 50 km
 Gold Ericsson, SigvardSigvard Ericsson 1956 Cortina d'Ampezzo Speed skating Men's 10000 m
 Silver Jernberg, SixtenSixten Jernberg 1956 Cortina d'Ampezzo Cross-country skiing Men's 15 km
 Silver Jernberg, SixtenSixten Jernberg 1956 Cortina d'Ampezzo Cross-country skiing Men's 30 km
 Silver Eriksson, BengtBengt Eriksson 1956 Cortina d'Ampezzo Nordic combined Men's Individual
 Silver Ericsson, SigvardSigvard Ericsson 1956 Cortina d'Ampezzo Speed skating Men's 5000 m
 Bronze Sollander, StigStig Sollander 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine skiing Men's Slalom
 Bronze Lennart Larsson
Gunnar Samuelsson
Per-Erik Larsson
Sixten Jernberg
1956 Cortina d'Ampezzo Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Bronze Edström, SonjaSonja Edström 1956 Cortina d'Ampezzo Cross-country skiing Women's 10 km
 Bronze Johansson, IrmaIrma Johansson
Anna-Lisa Eriksson
Sonja Edström
1956 Cortina d'Ampezzo Cross-country skiing Women's 3 × 5 km relay
 Gold Lestander, KlasKlas Lestander 1960 Squaw Valley Biathlon Men's 20 km
 Gold Jernberg, SixtenSixten Jernberg 1960 Squaw Valley Cross-country skiing Men's 30 km
 Gold Johansson, IrmaIrma Johansson
Britt Strandberg
Sonja Ruthström-Edström
1960 Squaw Valley Cross-country skiing Women's 3 × 5 km relay
 Silver Jernberg, SixtenSixten Jernberg 1960 Squaw Valley Cross-country skiing Men's 15 km
 Silver Rämgård, RolfRolf Rämgård 1960 Squaw Valley Cross-country skiing Men's 30 km
 Bronze Rämgård, RolfRolf Rämgård 1960 Squaw Valley Cross-country skiing Men's 50 km
 Bronze Bäckman, KjellKjell Bäckman 1960 Squaw Valley Speed skating Men's 10000 m
 Gold Jernberg, SixtenSixten Jernberg 1964 Innsbruck Cross-country skiing Men's 50 km
 Gold Asph, Karl-ÅkeKarl-Åke Asph
Sixten Jernberg
Janne Stefansson
Assar Rönnlund
1964 Innsbruck Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Gold Nilsson, JonnyJonny Nilsson 1964 Innsbruck Speed skating Men's 10000 m
 Silver Rönnlund, AssarAssar Rönnlund 1964 Innsbruck Cross-country skiing Men's 50 km
 Silver Martinsson, BarbroBarbro Martinsson
Britt Strandberg
Toini Gustafsson
1964 Innsbruck Cross-country skiing Women's 3 × 5 km relay
 Silver men's national ice hockey team, SwedenSweden men's national ice hockey team
Anders Andersson   Lars-Eric Lundvall   Ulf Sterner
Gert Blomé   Hans Mild   Roland Stoltz
Lennart Häggroth   Eilert Määttä   Kjell Svensson
Lennart Johansson   Nils Nilsson   Carl-Göran Öberg
Nils Johansson   Bert-Ola Nordlander   Uno Öhrlund
Sven "Tumba" Johansson   Ronald Pettersson
1964 Innsbruck Ice hockey Men's tournament
 Bronze Jernberg, SixtenSixten Jernberg 1964 Innsbruck Cross-country skiing Men's 15 km
 Gold Gustafsson, ToiniToini Gustafsson 1968 Grenoble Cross-country skiing Women's 5 km
 Gold Gustafsson, ToiniToini Gustafsson 1968 Grenoble Cross-country skiing Women's 10 km
 Gold Höglin, JohnnyJohnny Höglin 1968 Grenoble Speed skating Men's 10000 m
 Silver Halvarsson, JanJan Halvarsson
Bjarne Andersson
Gunnar Larsson
Assar Rönnlund
1968 Grenoble Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Silver Strandberg, BrittBritt Strandberg
Toini Gustafsson
Barbro Martinsson
1968 Grenoble Cross-country skiing Women's 3 × 5 km relay
 Bronze Arwidson, Lars-GöranLars-Göran Arwidson
Tore Eriksson
Olle Petrusson
Holmfrid Olsson
1968 Grenoble Biathlon Men's 4 × 7,5 km relay
 Bronze Gunnar Larsson 1968 Grenoble Cross-country skiing Men's 15 km
 Bronze Sandler, ÖrjanÖrjan Sandler 1968 Grenoble Speed skating Men's 10000 m
 Gold Lundbäck, Sven-ÅkeSven-Åke Lundbäck 1972 Sapporo Cross-country skiing Men's 15 km
 Silver Börjes, HasseHasse Börjes 1972 Sapporo Speed skating Men's 500 m
 Bronze Arwidson, Lars-GöranLars-Göran Arwidson 1972 Sapporo Biathlon Men's 20 km
 Bronze Claeson, GöranGöran Claeson 1972 Sapporo Speed skating Men's 1500 m
 Bronze Stenmark, IngemarIngemar Stenmark 1976 Innsbruck Alpine skiing Men's Giant Slalom
 Bronze Södergren, BennyBenny Södergren 1976 Innsbruck Cross-country skiing Men's 50 km
 Gold Stenmark, IngemarIngemar Stenmark 1980 Lake Placid Alpine skiing Men's Giant Slalom
 Gold Stenmark, IngemarIngemar Stenmark 1980 Lake Placid Alpine skiing Men's Slalom
 Gold Wassberg, ThomasThomas Wassberg 1980 Lake Placid Cross-country skiing Men's 15 km
 Bronze men's national ice hockey team, SwedenSweden men's national ice hockey team
Sture Andersson   Pelle Lindbergh   Mats Näslund
Bo Berglund   Bengt Lundholm   Tommy Samuelsson
Håkan Eriksson   Per Lundqvist   Dan Söderström
Jan Eriksson   Harald Lückner   Mats Waltin
Thomas Eriksson   William Löfqvist   Ulf Weinstock
Leif Holmgren   Lars Molin   Mats Åhlberg
Tomas Jonsson   Lennart Norberg
1980 Lake Placid Ice hockey Men's competition
 Gold Svan, GundeGunde Svan 1984 Sarajevo Cross-country skiing Men's 15 km
 Gold Wassberg, ThomasThomas Wassberg 1984 Sarajevo Cross-country skiing Men's 50 km
 Gold Wassberg, ThomasThomas Wassberg
Benny Kohlberg
Jan Ottosson
Gunde Svan
1984 Sarajevo Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Gold Gustafson, TomasTomas Gustafson 1984 Sarajevo Speed skating Men's 5000 m
 Silver Svan, GundeGunde Svan 1984 Sarajevo Cross-country skiing Men's 50 km
 Silver Gustafson, TomasTomas Gustafson 1984 Sarajevo Speed skating Men's 10000 m
 Bronze Svan, GundeGunde Svan 1984 Sarajevo Cross-country skiing Men's 30 km
 Bronze men's national ice hockey team, SwedenSweden men's national ice hockey team
Pelle Eklund   Göran Lindblom   Mats Thelin
Thom Eklund   Tommy Mörth   Michael Thelvén
Bo Ericson   Håkan Nordin   Mats Waltin
Håkan Eriksson   Rolf Ridderwall   Göte Wälitalo
Peter Gradin   Thomas Rundqvist   Thomas Åhlén
Mats Hessel   Tomas Sandström   Jens Öhling
Michael Hjälm   Håkan Södergren
1984 Sarajevo Ice hockey Men's competition
 Gold Svan, GundeGunde Svan 1988 Calgary Cross-country skiing Men's 50 km freestyle
 Gold Ottosson, JanJan Ottosson
Thomas Wassberg
Gunde Svan
Torgny Mogren
1988 Calgary Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Gold Gustafson, TomasTomas Gustafson 1988 Calgary Speed skating Men's 5000 m
 Gold Gustafson, TomasTomas Gustafson 1988 Calgary Speed skating Men's 10000 m
 Bronze Eriksson, Lars-BörjeLars-Börje Eriksson 1988 Calgary Alpine skiing Men's Super G
 Bronze men's national ice hockey team, SwedenSweden men's national ice hockey team
Mikael Andersson   Thomas Eriksson   Lars Gunnar Pettersson
Peter Andersson   Michael Hjälm   Thomas Rundqvist
Bo Berglund   Lars Ivarsson   Tommy Samuelsson
Anders Bergman   Mikael Johansson   Ulf Sandström
Jonas Bergqvist   Lars Karlsson   Håkan Södergren
Thom Eklund   Mats Kihlström   Peter Åslin
Anders Eldebrink   Peter Lindmark   Jens Öhling
Peter Eriksson   Lars Molin
1988 Calgary Ice hockey Men's competition
 Gold Wiberg, PernillaPernilla Wiberg 1992 Albertville Alpine skiing Women's Giant Slalom
 Bronze Löfgren, MikaelMikael Löfgren 1992 Albertville Biathlon Men's 20 km
 Bronze Johansson, UlfUlf Johansson
Leif Andersson
Tord Wiksten
Mikael Löfgren
1992 Albertville Biathlon Men's 4 × 7,5 km relay
 Bronze Majbäck, ChristerChrister Majbäck 1992 Albertville Cross-country skiing Men's 10 km classical
 Gold Wiberg, PernillaPernilla Wiberg 1994 Lillehammer Alpine skiing Women's Combined
 Gold men's national ice hockey team, SwedenSweden men's national ice hockey team
Charles Berglund   Roger Johansson   Leif Rohlin
Jonas Bergqvist   Tomas Jonsson   Daniel Rydmark
Andreas Dackell   Patrik Juhlin   Tommy Salo
Christian Due-Boje   Jörgen Jönsson   Fredrik Stillman
Niklas Eriksson   Kenny Jönsson   Michael Sundlöv
Peter Forsberg   Håkan Loob   Magnus Svensson
Roger Hansson   Mats Näslund   Stefan Örnskog
1994 Lillehammer Ice hockey Men's competition
 Silver Lindgren, MarieMarie Lindgren 1994 Lillehammer Freestyle skiing Women's aerial
 Silver Wiberg, PernillaPernilla Wiberg 1998 Nagano Alpine skiing Women's Downhill
 Silver Jonsson, NiklasNiklas Jonsson 1998 Nagano Cross-country skiing Men's 50  km freestyle
 Bronze women's national curling team, SwedenSweden women's national curling team
Elisabet Gustafson   Katarina Nyberg
Margaretha Lindahl   Elisabeth Persson
Louise Marmont
1998 Nagano Curling Women's competition
 Silver Pärson, AnjaAnja Pärson 2002 Salt Lake City Alpine skiing Women's Super-G
 Silver Richardsson, RichardRichard Richardsson 2002 Salt Lake City Snowboarding Men's parallel giant slalom
 Bronze Pärson, AnjaAnja Pärson 2002 Salt Lake City Alpine skiing Women's slalom
 Bronze Forsberg, MagdalenaMagdalena Forsberg 2002 Salt Lake City Biathlon Women's 7.5 km sprint
 Bronze Forsberg, MagdalenaMagdalena Forsberg 2002 Salt Lake City Biathlon Women's 10 km pursuit
 Bronze Elofsson, PerPer Elofsson 2002 Salt Lake City Cross-country skiing Men's 20 km pursuit
 Bronze women's national ice hockey team, SwedenSweden women's national ice hockey team
Lotta Almblad   Erika Holst   Maria Rooth
Anna Andersson   Nanna Jansson   Danijela Rundqvist
Gunilla Andersson   Maria Larsson   Evelina Samuelsson
Emelie Berggren   Ylva Lindberg   Therese Sjölander
Kristina Bergstrand   Ulrica Lindström   Anna Vikman
Ann-Louise Edstrand   Kim Martin   Annica Åhlén
Joa Elfsberg   Josefin Pettersson
2002 Salt Lake City Ice hockey Women's competition
 Gold Pärson, AnjaAnja Pärson 2006 Turin Alpine skiing Women's slalom
 Gold Anna Carin Olofsson 2006 Turin Biathlon Women's mass start
 Gold Bergman, UlrikaUlrika Bergman
Cathrine Lindahl
Eva Lund
Anette Norberg
Anna Svärd
2006 Turin Curling Women's competition
 Gold Fredriksson, ThobiasThobias Fredriksson
Björn Lind
2006 Turin Cross-country skiing Men's team sprint, classical style
 Gold Lind, BjörnBjörn Lind 2006 Turin Cross-country skiing Men's individual sprint
 Gold Andersson, LinaLina Andersson
Anna Dahlberg
2006 Turin Cross-country skiing Women's team sprint, classical style
 Gold men's national ice hockey team, SwedenSweden men's national ice hockey team
Daniel Alfredsson   Kenny Jönsson   Daniel Sedin
Per-Johan Axelsson   Niklas Kronwall   Henrik Sedin
Christian Bäckman   Nicklas Lidström   Mats Sundin
Peter Forsberg   Stefan Liv   Ronnie Sundin
Mika Hannula   Henrik Lundqvist   Mikael Tellqvist
Tomas Holmström   Fredrik Modin   Daniel Tjärnqvist
Niclas Hävelid   Samuel Påhlsson   Henrik Zetterberg
Jörgen Jönsson   Mikael Samuelsson   Mattias Öhlund
2006 Turin Ice hockey Men's competition
 Silver Anna Carin Olofsson 2006 Turin Biathlon Women's sprint
 Silver women's national ice hockey team, SwedenSweden women's national ice hockey team
Cecilia Andersson   Nanna Jansson   Maria Rooth
Gunilla Andersson   Jenny Lindqvist   Danijela Rundqvist
Jenni Asserholt   Kristina Lundberg   Therese Sjölander
Ann-Louise Edstrand   Kim Martin   Katarina Timglas
Joa Elfsberg   Frida Nevalainen   Anna Vikman
Emma Eliasson   Emilie O'Konor   Pernilla Winberg
Erika Holst
2006 Turin Ice hockey Women's competition
 Bronze Pärson, AnjaAnja Pärson 2006 Turin Alpine skiing Women's downhill
 Bronze Pärson, AnjaAnja Pärson 2006 Turin Alpine skiing Women's combined
 Bronze Ottosson, AnnaAnna Ottosson 2006 Turin Alpine skiing Women's giant slalom
 Bronze Fredriksson, MathiasMathias Fredriksson
Mats Larsson
Johan Olsson
Anders Södergren
2006 Turin Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Bronze Fredriksson, ThobiasThobias Fredriksson 2006 Turin Cross-country skiing Men's individual sprint
 Gold Ferry, BjörnBjörn Ferry 2010 Vancouver Biathlon Men's pursuit
 Gold Kalla, CharlotteCharlotte Kalla 2010 Vancouver Cross-country skiing Women's 10 km freestyle
 Gold Hellner, MarcusMarcus Hellner 2010 Vancouver Cross-country skiing Men's 30 kilometre pursuit
 Gold Richardsson, DanielDaniel Richardsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Marcus Hellner
2010 Vancouver Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Gold Bergström, KajsaKajsa Bergström
Cathrine Lindahl
Eva Lund
Anette Norberg
Anna Le Moine
2010 Vancouver Curling Women's competition
 Silver Haag, AnnaAnna Haag 2010 Vancouver Cross-country skiing Women's 15 kilometre pursuit
 Silver Haag, AnnaAnna Haag
Charlotte Kalla
2010 Vancouver Cross-country skiing Women's team sprint, freestyle
 Bronze Pärson, AnjaAnja Pärson 2010 Vancouver Alpine skiing Women's combined
 Bronze Myhrer, AndréAndré Myhrer 2010 Vancouver Alpine skiing Men's Slalom
 Bronze Olsson, JohanJohan Olsson 2010 Vancouver Cross-country skiing Men's 30 kilometre pursuit
 Bronze Olsson, JohanJohan Olsson 2010 Vancouver Cross-country skiing Men's 50 kilometre classical
 Gold Haag, AnnaAnna Haag
Ida Ingemarsdotter
Charlotte Kalla
Emma Wikén
2014 Sochi Cross-country skiing Women's 4 × 5 km relay
 Gold Hellner, MarcusMarcus Hellner
Lars Nelson
Johan Olsson
Daniel Richardsson
2014 Sochi Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
 Silver Kalla, CharlotteCharlotte Kalla 2014 Sochi Cross-country skiing Women's 15 km skiathlon
 Silver Hellner, MarcusMarcus Hellner 2014 Sochi Cross-country skiing Men's 30 km skiathlon
 Silver Peterson, TeodorTeodor Peterson 2014 Sochi Cross-country skiing Men's sprint
 Silver Kalla, CharlotteCharlotte Kalla 2014 Sochi Cross-country skiing Women's 10 km classical
 Silver Olsson, JohanJohan Olsson 2014 Sochi Cross-country skiing Men's 15 km classical
 Silver Bertrup, ChristinaChristina Bertrup
Knochenhauer, AgnesAgnes Knochenhauer
Prytz, MariaMaria Prytz
Sigfridsson, MargarethaMargaretha Sigfridsson
Wennerström, MariaMaria Wennerström
2014 Sochi Curling Women's tournament
 Silver men's national ice hockey team, SwedenSweden men's national ice hockey team
Daniel Alfredsson   Jonas Gustavsson   Gustav Nyquist
Nicklas Bäckström   Carl Hagelin   Johnny Oduya
Patrik Berglund   Niklas Hjalmarsson   Daniel Sedin
Alexander Edler   Marcus Johansson   Jakob Silfverberg
Oliver Ekman-Larsson   Erik Karlsson   Alexander Steen
Jhonas Enroth   Niklas Kronwall   Henrik Tallinder
Jimmie Ericsson   Marcus Krüger   Henrik Zetterberg
Jonathan Ericsson   Gabriel Landeskog
Loui Eriksson   Henrik Lundqvist
2014 Sochi Ice hockey Men's tournament
 Bronze Jönsson, EmilEmil Jönsson 2014 Sochi Cross-country skiing Men's sprint
 Bronze Richardsson, DanielDaniel Richardsson 2014 Sochi Cross-country skiing Men's 15 km classical
 Bronze Ingemarsdotter, IdaIda Ingemarsdotter
Stina Nilsson
2014 Sochi Cross-country skiing Women's team sprint
 Bronze Jönsson, EmilEmil Jönsson
Teodor Peterson
2014 Sochi Cross-country skiing Men's team sprint
 Bronze Holmlund, AnnaAnna Holmlund 2014 Sochi Freestyle skiing Women's ski cross
 Bronze Edin, NiklasNiklas Edin
Eriksson, OskarOskar Eriksson
Kraupp, SebastianSebastian Kraupp
Kjäll, ViktorViktor Kjäll
Lindberg, FredrikFredrik Lindberg
2014 Sochi Curling Men's tournament

Summer Youth Olympics[edit]

Medal Name Games Sport Event
 Gold Angelica Bengtsson 2010 Singapore Athletics Girls' pole vault
 Gold Khadijatou Sagnia 2010 Singapore Athletics Girls' triple jump
 Bronze Jennifer Ågren 2010 Singapore Taekwondo Girls' 55kg
 Bronze Heidi Schmidt 2010 Singapore Athletics Girls' discus throw
 Bronze Jonna Adlerteg 2010 Singapore Gymnstics Girls' uneven bars
 Gold Marcus Kinhult
Linnea Ström
2014 Nanjing Golf Mixed team
 Silver Linus Islas Flygare 2014 Nanjing Fencing Boys' individual épée
 Silver Marcus Kinhult 2014 Nanjing Golf Boys' individual
 Bronze Linus Islas Flygare 2014 Nanjing Fencing Girls' individual épée
 Bronze Women's national U18 team 2014 Nanjing Handball Girls' tournament
 Bronze Agnes Alexiusson 2014 Nanjing Boxing Girls' 60 kg

Winter Youth Olympics[edit]

Medal Name Games Sport Event
 Gold Magdalena Fjällström 2012 Innsbruck Alpine skiing Girls' combined
 Gold women's national under-18 ice hockey team, SwedenSweden women's national under-18 ice hockey team
Emmy Alasalmi   Wilma Ekström   Sabina Küller
Kristin Andersson   Maria Fuhrberg   Cajsa Lillbäck
Matildah Andersson   Jessica Hjort   Amanda Lindberg
Sara Besseling   Rebecca Höglund   Linn Petersson
Lina Bäcklin   Anna Johansson   Malin Wong
Johanna Eidensten   Anna Kjellbin
2012 Innsbruck Ice hockey Girls' tournament
 Silver Fredrik Bauer 2012 Innsbruck Alpine skiing Boys' Super-G
 Silver Jonna Sundling 2012 Innsbruck Cross-country skiing Girls' sprint

References[edit]

  1. ^ "Swedish Olympic Committee > Svenska medaljörer". Swedish Olympic Committee. Archived from the original on 2008-08-22. Retrieved 2008-08-26.